Trenerio Stanislovo kelias iki High Stakes ir išmoktos psichologijos pamokos

 · Skaitymo laikas: 26 min

Iš pradžių prisistatyk, papasakok, ką veikei iki pokerio ir kaip su juo susipažinai?

Stanislovas: Aš esu Stanislovas Norkus, man 27-eri metai. Žaidžiu 250s limite PartyPoker kambaryje, norėčiau pasiekti 500s limitą. Dirbu Spinų Mokykloje, treniruoju mokinius, mokau psichologijos ir pats ja domiuosi. Turiu žmoną ir dukrelę. Baigęs mokyklą įstojau į Vilniaus Gedimino Technikos Universitetą. Su pokeriu susipažinau jau dvyliktoje klasėje, tai šalia studijų buvo ir pokeris. Baigiau gamybos inžinerijos ir įmonės valdymo bakalauro studijas.

Kokias pokerio disciplinas išbandei ir kaip atsiradai spinuose ir nusprendei tapti profesionalu?

Stanislovas: Kai tik pradėjau žaisti pokerį, tai buvo tik laisvalaikio užsiėmimas. Įsidėjau į pokerio sąskaitą 100 dolerių ir pradėjau žaisti 180 žmonių Sit&go turnyrus, kažkiek MTT. Stipriau pradėjau mokytis, kai žaidžiau Heads Up turnyrus. Kai žaidi pokerį laisvalaikiu, tau atrodo, kad pats viską išmoksi žaisdamas ir pakilsi limitais. Nemažai laiko vienas pats žaidžiau. Turėjau brolį pokeristą. Pusbrolis Erikas irgi pokeristas. Tai kažkiek žinių gaudavau ir iš jų. Erikas jau labai seniai pradėjo žaisti pokerį, anksčiau pas jį nuvažiuodavau ir jis papasakodavo dalykų, kai dar pats nežaidžiau pokerio. Su Eriku palaikėme kontaktą, todėl atrasti Spinų Mokyklą buvo nesunku. Pažaidęs pats, supratau, kad žaidžiant pokerį reikia būtinai mokytis, jeigu nori kažką uždirbti. Nebuvau pažįstamas su variacija, todėl pradžioje ji mane ganėtinai paveikė. Stipriau mokytis pradėjau, nes mano brolis pirmesnis pradėjo mokytis pokerio. Aš kažkiek pasižiūrėdavau į jo pamokas, bet tada dar nežiūrėjau rimtai į pokerį: studijavau ir turėjau šalia darbą, todėl pokeris buvo trečiaeilis dalykas tuo metu. Gyvenau su broliu ir kai pamačiau, kad jis dirba, mokosi ir jam neblogai sekasi, supratau, kad čia galima kažką nuveikti. Labai ilgą laiką buvau prastesnis, bet dabar drąsiai galiu sakyti, kad esu jį aplenkęs.

Kaip įsivaizdavai buvimą Spinų Mokyklos nariu? Nors ir matei pavyzdį sau, bet ar greitai pajutai gaunamą naudą?

Stanislovas: Viskas atitiko lūkesčius. Atėjau, nes norėjau privačių pamokų ir dėmesio sau, kas man ir padėjo. Spinų Mokykloje esu pabaigęs jau ne vieną kontraktą. Mano kilimas limitais buvo įvairus, įvairaus tempo, nes pokeryje labai svarbu išlaikyti pastovumą, o šalia viso to – turi būti stiprus maindsetas. Buvo akimirkų, kai buvau pristabdęs savo pokerio karjerą, vėl grįžęs. O visi tie sustabdymai labai pristabdo tavo kilimo procesą. Iki 25s limito viskas buvo gerai, greitai pakilau, ilgiausiai užtrukau 25s-30s limite. Kad kiltum jau į aukštesnius limitus, reikia įdėti daugiau darbo, o aš tuo metu buvau grinderis, mokytis nelabai mėgdavau. Galvojau, kad išmoksiu viską per patirtį, žaidimą ir pritaikysiu. Bet tai užtrunka ilgiau, nei paanalizuoti rankų istoriją, pasimokyti tam tikrą spotą ar pasidaryti pamoką su treneriu.

Kokie pradžioje buvo pagrindiniai tavo trūkumai ir ką galėtum pasiūlyti naujiems žaidėjams?

Stanislovas: Turbūt tokie, kad gan greitai pasidaviau, nelabai supratau variacijos, nebuvo pastovumo ir per dideli lūkesčiai pradžioje. Įsivaizdavau, kad kaip darbe: išdirbsiu mėnesį ir iškart gausiu algą. Atrodo, daug laiko skyriau, o nieko neuždirbau. Greitai atsirado nusivylimas, nes turėjau kitokius lūkesčius. Dėl šito gal apie pusmetį buvau išėjęs iš pokerio. Pokeryje labai svarbu yra maindsetas, o pradžioje aš to neįvertinau. Manau, ir dauguma naujokų tikisi tų greitų pinigų…

Jau pereinant į aukštesnį lygį, kokios problemos iškyla ir ko labiausiai trūksta žaidėjams, kurie nori pakilti į aukščiausius limitus?

Stanislovas: Aš tai manau, kad svarbiausia – disciplina. Taip pat labai svarbu – darbo etika: reikia turėti laiko pasimokyti, turėti grindo laikus, todėl labai svarbus ir pastovumas. Dar daugiau, manau, kad labai svarbus dalykas yra savęs pažinimas, savianalizė.

Nors jau esi pasiekęs vienus aukščiausių limitų, bet pokeryje visada yra vietos tobulėjimui. Prie ko dabar dirbi pokeryje ir kokie tavo trūkumai, kad taptum pačiu geriausiu?

Stanislovas: Dirbu kiekvieną dieną, turiu mokymosi rutiną ir planą. Pasižiūriu handus kur nežinojau, kaip sužaisti ar kilo kažkokių klausimų. Taip pat pasižiūriu handus, kur mano priešininkai įdomiai sužaidė, kad patikrinčiau, ar jie viską padarė teisingai. Kitų mokymas irgi padeda tobulėti. Dirbu labai stipriai ir kad rutiną išlaikyčiau, nes ji paskutiniu metu keitėsi, dienotvarkė plėtėsi, aktyvėjo. Prie šito [dienotvarkės] reikia padirbėti, nes atsiranda įvairių nukrypimų, norėtųsi truputį pastovesnės. Dėl kilimo į pačius aukščiausius limitus, 500s – tai tikrai jaučiu baimę. Man tai naujas limitas, nežinau, ko tikėtis, atrodo, labai dideli pinigai. Jau dabar labai dideli svingai, o ten pakilus, jie bus gal net tris kartus didesni ir neįsivaizduoju, kaip tokius reiktų „pakelti”. Ta baimė šiek tiek stabdo, o taip pat stabdo ir laiko stoka. Aš žinau, kiek turiu laiko, o to turimo laiko gali neužtekti pasiekti norimų rezultatų. Tos abi baimės labai susijusios, nes jei papultum į downswingą, tai gali ilgai užtrukti iš jo išlipti, nes negaliu skirti daugiau laiko.

Užsiminei apie savo rutiną, dienotvarkę. Kaip manai, kokia yra to svarba pokerio profesionalui ir gal galėtum ja pasidalinti su visais?

Stanislovas: Suplanuota dienotvarkė yra pakankamai svarbu, bet dar svarbiau yra disciplina, kad išsilaikytum toje dienotvarkėje. Yra žaidėjų, kurie turi aiškiai sudėliotą dienotvarkę ir yra tokių, kurie neturi tokios aiškios dienotvarkės, bet jie supranta, ką jiems reikia padaryti: pasimokyti, pažiūrėti pamokas, padirbti su GTO, peržiūrėti tam tikras rankas. Jie gal ir neturi tikslių laikų, kada tai daro, bet žino, kad turi tai padaryti. Aš kadangi esu labiau planuotojas, aš noriu viską susirašyti, žinoti, kada ir kaip darysiu, tai man labiau patinka turėti dienotvarkę. Manau, tai atneša nemažai pliusų, todėl rekomenduočiau net ir tiems, kurie neturi tiksliai susiplanavę savo dienos. Mes, pokeristai, atrodo, turim tą laisvę, tai kitiems atrodo, kad ta dienotvarkė varžo tą laisvę. Atrodo, dingsta kažkoks džiugesys iš pokerio žaidimo. Bet kai turi tą dienotvarkę, kaip tik būna lengviau. Kai įpranti kažką daryti tuo pačiu metu, tai būna paprasčiau, nereikia papildomai pasiruošti. Nebelieka kažkokio atidėliojimo, kai turi planą, nereikia galvoti, kada čia pasimokius: gal dabar, gal vėliau. Aš atsikeliu ir žinau, kad va, tokiu ir tokiu metu, reikės mokytis. Čia yra didžiausias dienotvarkės pliusas.

Galiu pasidalinti savo dienotvarke, kai buvau rytiniame ritme, dabar tas ritmas šiek tiek pasikeitė, tai dienotvarkę irgi reikia pritaikyti:

10:00 – prabundu, duodu sau 15 minučių pagulėti, tada 5 minutes telefone pasitikrinu savo dienos planą, ką turiu nuveikti, kokie darbai laukia. Tada atsikėlęs, apie 15 minučių darau Wim Hof kvėpavimo pratimus, po to darau Tibeto pratimus apie 10-15 minučių ir papusryčiauju.

11:00 – sėdu prie mokymosi iki 12h.

12:00 – einu sportuoti ir lendu į šaltą dušą.

13:00 – turiu pusvalandį prisėsti prie mokyklos reikalų, paskaityti chat‘us, atsakyti į klausimus. Tada pietauju.

14:00 – darau vizualizaciją, apie 15 minučių ir po jos sėdu žaisti pokerį. Žaidžiu iki kito valgymo

17:00 – pavalgau ir turiu pokeriui dar apie pusantros valandos.

19:00 – darau meditaciją 25 minutes. Mano visos pertraukos yra meditacijos, vizualizacijos ar sportas. Vėliau prasideda mokyklos darbai, pamokos ir panašiai.

21:00 – turiu pavakarius. Toliau dirbu mokykloje, dar užvalgau.

01:00 – skiriu laiko skaitymui apie 45 minutes ir prieš pat miegą – susidedu kitos dienos planą 15 minučių ir apie antrą valandą einu miegoti. Žinoma, būna, kad dienotvarkė kažkiek pasislenka. Mano tikslas, kuo labiau ją išlaikyti, nes prie tokios dienotvarkės ne taip ir seniai priėjau.

Kada ir kaip tapai Spinų Mokyklos treneriu, kokie kilo iššūkiai ir kokią naudą gavai?

Stanislovas: Treneriu tapau 2018m. vasarį. Turėjau šiek tiek baimę kalbėti prie visų, jau nuo mokyklos laikų. Greitai su ja susitvarkiau, nes kai turėjau ką perduoti žmonėms, viskas buvo paprasčiau. Įgūdžiai tobulėjo, strateginis lygis tikrai kilo, nes matai dar daugiau situacijų, matai mokinių rankas ir sužaidimus. Taip pat esi priverstas mokytis, nes turi atsakomybę mokiniams, tu privalai turėti visus atsakymus, todėl turi būti ypatingai gerai strategiškai pasiruošęs. Labai geras jausmas buvo matyti mokinius kylančius limitais. Kartais pokerio žaidėjams trūksta savirealizacijos, kažkokio vertės kūrimo. Man irgi buvo periodas, kai to jausmo trūko. Bet tas mokinys, kuris kyla limitais, yra kaip kažkoks savirealizacijos atlygis, kad tu padedi kažkam pasiekti daugiau!

Mokykloje prisidedi prie administravimo. Kaip mokykla keitėsi nuo tavo atėjimo ir ką pridėjai mokyklai?

Stanislovas: Nelabai mėgstu pats vertinti savo darbus, labiau vertinu pagal kitų atsiliepimus. Aš pats išskirčiau porą dalykų: geriau išvystyta mokyklos infrastruktūra; daugiau galimybių mokytis ir tobulėti; daugiau pamokų, jos įvairesnės. Beje, kai atėjau, nebuvo psichologinių pamokų, dabar pats jas vedu. Turime ir asmeninių psichologinių pamokų su kai kuriais mokiniais. Taip pat kažkiek padirbėjau prie asmeninio tobulėjimo temos mokykloje. Tai buvo ir bus mano pagrindinis tikslas: suteikti Spinų Mokyklos nariams galimybes tobulėti visapusiškai, ne tik kaip pokerio žaidėjams, bet ir kaip asmenybėms! Antras dalykas, kurį išskirčiau, yra didesnė ir atsakingesnė mokyklos komanda. Padidėjęs pasitikėjimas vieni kitais, nors tai natūralus dalykas, augant pačiai mokyklai. Taip pat kažkiek keitėsi mokyklos vizija: kadangi mūsų su Eriku sutapo mokyklos vizija, taip viskas ir keitėsi.

Kaip sugalvojai nueiti į Twitch platformą ir ar patiko?

Stanislovas: Pradėjau, nes norėjau susipažinti su mūsų auditorija, pažiūrėti kas mus seka ir domisi. Taip pat norėjau perteikti mokyklos vertę, parodyti, kad aš atėjau į mokyklą padėti žmonėms visapusiškai tobulėti. Tas informacijos perteikimas labiausiai padarė įtaką. Bet pats procesas nebuvo labai paprastas, nes sunku bendrauti su auditorija, kuri kartais būna troliai. Reikia galvoti apie įvairius klausimus ir dar kartu žaisti pokerį. Aš nemoku multitaskinti, tai man nelengva „persijungti” ir tai ganėtinai vargina.

Ar domiesi kitų žaidėjų pasirodymais, kitais pokerio variantais? Ar norėtum dalyvauti gyvuose turnyruose ateityje?

Stanislovas: Nelabai, bet kai esu mokyklos viduje, tai vis tiek nemažai sužinau per kitus pokerio žaidėjus. Dėl kitų pokerio variantų, strateginiais klausimais tenka pasidomėti, bet labai retai. Kažkada turėjau kelionę į Čekiją, Rozvadovą. Ten žinojau, kad žaisiu MTT ir šiek tiek cash, tai savaitę prieš kelionę teko pasidomėti apie MTT strategiją. Man patinka gyvus turnyrus žaisti, bet aš juose nejaučiu pranašumo. Aš esu Spin&Go žaidėjas, ir negaliu konkuruotis su geriausiais žaidėjais, tad tokios svajonės kažkur išvažiuoti – neturiu. Dabar gerai sekasi žaisti spinus, kam blaškytis? Kai tu pažaidi gyvus turnyrus pramogai, tau jie atrodo labai smagūs, bet jeigu reiktų tą daryti kasdien, tai jau nebebūtų taip smagu. Žmones vilioja, kad turnyrai vyksta skirtingose vietose, galima pamatyti įvairių šalių, bet pokerio online žaidėjams galima būtų tą išbandyti ir dabartinėmis sąlygomis. Galima žaisti pokerį online, bet kartu ir pakeliauti.

Kaip pačiam karjeros pradžioje sekėsi tvarkytis su pokerio psichologija? Kada pradėjai daugiau domėtis ir tapai psichologijos treneriu?

Stanislovas: Pradžioje sunkiai sekėsi. Nesitikėjau, kad pokeris gali taip paveikti. Nežinojau, kas yra variacija ir buvo tikrai sunku. Iš pradžių tam neskyriau laiko ir nesupratau, kad to reikia. Po pirmo karto metus pokerį – reikėjo apie pusės metų atsigaut. Tam [jėgų atgavimui] padėjo tai, kad brolis pradėjo uždirbinėti geresnius pinigus: pagalvojau, kad tikrai įmanoma. Bet mačiau, kad jis mokėsi. Grįžau, nusprendžiau mokytis, bet galvoju pats sugebėsiu. Bet supratau, kad be trenerių nesugebėsiu ir atėjau į Spinų Mokyklą. 25s „sukau” didelį volume ir buvo antra pertrauka, kai pajutau, kad noriu kažką savo daryti. Nukrypau į verslą, pradėjau pats kažką daryti: vėl apleidau pokerį iki pusės metų. Pradėjau daryti visiškai nepasiruošęs finansiškai, todėl po pusės metų pradėjo trūkti pinigų, teko vėl grįžti į pokerį. Po tos pertraukos jau supratau, kad turiu pakeisti savo maindsetą, reikia save realizuoti pokeryje. Pamačiau, koks svarbus yra pastovumas. Ieškojau šaknų savo problemose, pradėjau gilintis į psichologiją, perskaičiau nemažai knygų. Tai buvo paskutinis kartas, kai apleidau pokerį. Tinkamas maindsetas yra pagrindinis dalykas, norint kažką pasiekti, nebūtinai ir pokeryje. Su juo, gali pasiekti viską, ko nori. Aš labai tai norėjau perduoti ir kitiems, su tuo atsirado ir savirealizacija.

Esi išbandęs daugybę dalykų. Kas tau asmeniškai labiausiai padeda tvarkytis su burnoutais, downswingais ir ką pasiūlytum išbandyti kitiems, kas susiduria su problemomis?

Stanislovas: Burnoutui išvengti padeda dienotvarkė, kurioje tu sugebi susidėti viską taip, kad rastum ir laisvo laiko ir kad ji būtų ilgam laikui. Įmanoma taip susidėti dienotvarkę, kad joje jaustumeisi pakankamai laisvai. Taip pat labai padėjo meditacija, tai man numeris vienas. Man padeda ir sportas, Wim Hof kvėpavimo pratimai. Taip pat labai padeda ir treneris, nes mano treneris yra Erikas: kai turėdavau didesnius downswingus, daug laiko prakalbėdavau su juo. Tiems, kas susidurs su sunkumais, rekomenduoju nebijoti dalintis savo nesėkmėmis, downswingais, papasakoti apie burnoutus, nes treneriai ar aukštesnio limito žaidėjai – visa tai yra praėję: gali pasidalinti patirtimi ar palaikyti! Vienam viską praeiti yra žymiai sunkiau.

Gal gali plačiau papasakoti apie minėtus pratimus su tuo nesusidūrusiems?

Stanislovas: Pats Wim Hof pratimą pradėjau prieš pusę metų. Pats darau jį beveik kasdien, su minimaliomis pertraukomis. Pagrindiniai dalykai, ką jis suteikia – tai yra energingumas, sąmoningumas. Taip pat sumažina streso lygį, kas labai svarbu pokeryje. Švaresnės mintys ar neigiamų minčių filtras. Šito pratimo nauda yra panaši ir sulyginama su meditacijos nauda.

Koks būtų tavo pagrindinis patarimas žaidėjams susijęs su psichologija?

Stanislovas: Viskas priklauso nuo mūsų požiūrio į dalykus ir reikia pažvelgti į situaciją iš įvairių pusių. Mes visose situacijose turim pasirinkimą.

Kokie dabar tavo ilgalaikiai ir trumpalaikiai tikslai susiję su pokeriu?

Stanislovas: Trumpalaikiai tikslai yra išlaikyti žaidimo pastovumą, nes, kaip minėjau, dėl šito šiek tiek stringu. Tai trumpalaikis tikslas būtų iki galo susitvarkyti dienotvarkę, kad pavyktų ją pastoviai išlaikyti ir pastoviai žaisti. Ilgalaikis tikslas būtų, žinoma, pakilti iki 500s limito. Dabar dėl laiko stokos ir baimės – tai padaryti sunku, bet įsivaizduoju, kad pavyks tai perlipti. Kaip treneriui, ilgalaikis tikslas yra perduoti kuo daugiau žinių ir matyti kuo daugiau mokinių aukščiausiuose limituose.

Kaip tapimas tėčiu pakeitė visą tavo dienotvarkę?

Stanislovas: Tėvystė pakeitė laiko planavimą ir sudėliojo prioritetus. Jei anksčiau laiką leisdavai su draugais, tai dabar likusį laisvą laiką skiri šeimai. Dabar šeima yra kaip tavo neatskiriama dalis, todėl ir draugų ieškai, kurie priimtų su šeima. Džiaugiuosi, kad žmona daug padeda su dukrele, su buitimi, todėl galiu savo laiką skirti pokeriui.

Esi labai užimtas žmogus, turi daugybę veiklų. Ar lieka laiko ir savo laisvalaikiui, kažkokiems pomėgiams?

Stanislovas: Aš dabar turiu kitokį požiūrį į laisvalaikį. Man dabar laisvalaikis asocijuojasi su tobulėjimu. Todėl dabar turiu dienotvarkę, kurioje yra skirta laiko skaitymui, sportui, meditacijai. Aš šiuos dalykus priimu ne kaip kažkokią rutiną, o kaip laisvalaikio praleidimą. Bet jau visiškai laisvomis dienomis stengiuosi laiką leisti su šeima.

Dabar užduosiu kelis klausimus iš Discord kanalo. Kokios klausaisi muzikos grindinant?

Stanislovas: Kiek esu bandęs klausytis muzikos, man tai nepasiteisindavo, nepavykdavo visiškai susikaupti. Esu bandęs įvairius gamtos garsus, bet nuo jų per daug atsipalaiduodavau ir nebelikdavo aštrios koncentracijos. Bandžiau specialius YouTube sukurtus mokymuisi skirtus miksus, jie būdavo visai efektyvūs, bet vėliau atsibodo. Dabar, jei reikia, kad padėtų susikaupti – juos „pasileidžiu” ir vėliau išjungiu. Iš esmės visas mano žaidimas vyksta tyloje, nes manęs tada niekas neblaško, galiu girdėti savo mintis.

Kaip nusiraminti po bad beato?

Stanislovas: Manęs tie bad beatai tiek netrikdo, kiek anksčiau. Tam padėjo meditacija, Wim Hof, sportas, mano pačio maindseto susidarymas. Todėl man kažkokio nusiraminimo ir nereikia, bet tuo pagrindu galiu ilsėtis tarp sesijų. Jeigu jaučiu, kad kažkas susikaupė, neramina mintys, einu po sesijos pasportuoti ar pamedituoti ir po to grįžtu šviežia galva.

Kai būna blogas runas ar pergalvoji savo sprendimus? Ar dar jauti kažkokias emocijas, kai blogai runini?

Stanislovas: Žaisdamas pokerį aš esu užtikrintas savo sprendimu. Jei jį padarau, vadinasi, tam buvo priežastis. Abejonių nebūna. Kartais gali būti kažkokia nežinomybė, ką geriau padaryti. Jei taip būna, tai pasižymi tą handą ir išsisprendi. Bet tai ne tas pats, nes aš vis tiek žinau, kad tą sprendimą reikia padaryti. Aš sprendimą padarau ir juo neabejoju. Labai svarbu pasiruošimas grindui, apšilimas, meditacija, psichologinis pasiruošimas. Kuo tu būsi geriau pasiruošęs, tuo bus paprasčiau atlaikyti tuos bad beatus. Šiaip ta emocija yra geras dalykas! Kažkada buvo periodas, kai norėjau atsikratyti emocijų, nebejausti blogų dalykų. Tai nepavyko, nes nereikia užblokuoti tos emocijos, o reikia ją priimti ir su ja susitvarkyti. Todėl svarbu požiūris į emociją ir reikia suprasti, kodėl pasireiškia tos emocijos.

Labai ačiū už pokalbį! Gal dar turi kokį paskutinį palinkėjimą klausytojams?

Stanislovas: Jeigu domitės pokeriu ir norite kažko pasiekti, labai rekomenduoju iškart pradėti su profesionalais mokytis – nebandyti patiems – nes „sudeginsite” savo laiką. O profesionalams palinkėsiu daugiau disciplinos, susidėliokite dienotvarkes, daugiau darbo etikos ir analizuokite save, jauskite, kada galite patekti į A game ir atkreipkite dėmesį, kaip jaučiatės prie stalų.

Rekomenduojami straipsniai

Šis video skirtas mokyklos mokiniams, ir norint jį matyti reikia tapti mokyklos mokiniu.